13 Aralık 2017 Çarşamba

Seyyah Bluescu Caleb Ford


Caleb Ford, Detroitli bir müzisyen ama dünyayı Kingston'tan Pekin'e, New York'tan Paris'e müzik yaparak dolaşmış. Sonrasında ABD’ye dönüp Oakland’da yerleşik hayata geçmiş. Tabi heybesinde biriken seyahat serüvenleri bir albümde birikmiş. Caleb Ford ilk albümü “A World Unknown” da klasik blues yapıtlarını seslendirmiş ama grup müziği olarak sunduğu ezgiler, seyahatinin izlerini veriyor.  Blues müzisyenleri biraz da gezgindir, en azından klasik döneminde böyleydi. Siyah insanın sürekli göç eder durumda oluşu onun müzisyenliğini de gezgin halinde sürdürmesine neden olacaktı. Artık blues müzisyenleri yerleşik konuma geçse de günümüzde bir beyaz blues gitaristi elinde gitarıyla gezginciliğini sürdürüyor. 

Caleb Ford, Detroitli bir müzisyen ama dünyayı Kingston'tan Pekin'e, New York'tan Paris'e müzik yaparak dolaşmış. Sonrasında ABD’ye dönüp Oakland’da yerleşik hayata geçmiş. Tabi heybesinde biriken seyahat serüvenleri bir albümde birikmiş. Caleb Ford ilk albümü “A World Unknown” da klasik blues yapıtlarını seslendirmiş ama grup müziği olarak sunduğu ezgiler, seyahatinin izlerini veriyor.  

 Detroit doğumlu gitarist, vokalist Caleb Ford, müzikle iç içe bir aile otamında yetişti. Bir soul müzisyeni olan annesinden piyano çalmasını ve vokal yapmasını öğrendi. Babasından rockabilly tekniğinde gitar çalmayı ve ağabeyinden ise güney rock müziği sevdasını alacaktı. 

“A World Unknown” , Calep Ford’un ilk albümü. Detroit, Michigan'daki Sound Shop Stüdyolarında kaydedilen çalışmanın prodüktörlüğünü bir blues efsanesi olan Motor City Josh üstlenmiş. Albümün kapağındaki çizimi ise Mike Egan yapmış.  ( Pittsburghlu sanatçının çalışmalarını http://www.mikeeganart.com/ dan izleyebilirsiniz)

Caleb Ford’un albümü için bazı eleştirmenler, 
  "bir başyapıtın tüm özelliklerini taşıyor" 
"Geleneksel Amerikan müziğini takip edenler için önerilir."  
gibi övgüler yapıyor. Caleb Ford, dünya müzik ortamına yeni bir soluk getiriyor.  Klasik blues eserlerini sunarken kalıpların dışına çıkmasa da yeni bir bakış ve özgünlük sunabiliyor. Müziğini blues köklerinde rock’tan Country’e  yayılarak Americana tarzında birleştiriyor. Bu birleşimin hormonsuz olması sonucu Karayipler ve Batı Afrika’ya kadar uzanan bir genişlikte müzikal algı elde edilebiliyor.   
Ha bu arada albüm çıktıktan  sonra Caleb Ford yerleşik hayata geçti dedik ama yanılmışız. Sanatçı 2018’in yaz aylarında yeni albümün tanıtımını  desteklemek için Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya'ya kadar konser vererek gezecekmiş. Buralara gelir mi diye beklemek yerine hemen Caleb Ford’un “A World Unknown” albümünü bulup dinleyin derim. 

Yorum Gönder
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...